Jak zateplit starší chalupu

Redakce doporučuje

Většina chat a chalup má původní fasádu obloženou dřevem či lícovkami a často také „trpí“ problémy se zvýšenou vlhkostí obvodových zdí. Odborníci nedoporučují zateplovat dřevěnice kontaktním způsobem. „Při kontaktním zateplení chaty by mohl vzniknout problém s neodvětranými vlhkostí a výsledná povrchová úprava je výztužná vrstva s tenkovrstvou omítkou, což dřevěnice vůbec nesvědčí,“ říká Vladimír Beňo, aplikační manažer Knauf Insulation.

Klasická chata s dřevěným plotem
Zdroj: Dreamstime
Řešení pro dřevěnice

Mnohem vhodnější je provětrávaný systém fasády. Na rozdíl od kontaktního, při kterém se lepí izolace přímo na fasádu, se při provětrávání upevní na stěnu nosný rošt, do kterého se tepelná izolace vloží a případně ještě ukotví. Mezi vnějším obkladem a roštem vzniká nepřerušená vzduchová mezera, která dokáže odvětrávat vlhkost. Povrchová úprava provětrávaných fasád na chatách se řeší většinou vodorovně orientovaným dřevěným obkladem, který ideálně chrání stavbu před povětrnostními podmínkami a zároveň zapadá do okolního horského nebo vesnického prostředí. Navíc by měly chalupy a chaty zůstat v kontaktu s přírodou a proto by na jejich izolaci měly být použity ekologické materiály, například minerální vlna na bázi ECOSE technologie. Dobře propouští vodní páry a proto je ideální pro použití při stavbách s vlhkými stěnami.

Zakládání provětrávané fasády
Zdroj: Knauf Insulation
jak postupovat

Ke každé dřevěnici třeba přistupovat individuálně podle jejího konstrukčního systému, většinou však mají na fasádě dřevěný obklad v různém stádiu opotřebení. V prvním kroku je třeba původní obklad odstranit a vyměnit okna za nové, nejlépe dřevěné, aby ladily. Některé konstrukce mohou mít mezi sloupky starou 20 až 30letou izolaci, když je na pohled nekompaktná, je vhodnější ji vyměnit za novou s lepšími tepelněizolačními vlastnostmi. „Tloušťka stěny je zde limitovaná, takže výborná lambda alespoň 0,035 W / m.K je tu jen vítaná. Pokud je to větší rekonstrukce, tak doporučuji odstranit i obklad z vnitřní strany a aplikovat parozábranu mezi izolaci a vnitřní obklad, „radí Vladimír Beňo.

fasáda provětrávaná
Zdroj: Knauf Insulation
Pak se na stávající vnější stěnu vodorovně našroubuje dřevěný nebo kovový rošt. Tloušťka roštu by měla odpovídat minimálně tloušťce izolantu, kterým chceme stěny dotepliť. Do vzniklého vodorovného roštu se vkládají tepelněizolační desky, je jejich nutné překrýt vysoce difuzní fólií. Tato fólie je schopna propouštět vlhkost směrem z interiéru do exteriéru a zároveň chránit tepelnou izolaci a i samotnou stavbu před dešťovou vodou, která může eventuálně projít přes obklad fasády. Následuje svislý rošt, na který se pak instaluje obklad. Vzduchová mezera vzniká mezi difuzní fólií a svislým roštem.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img